U drugoj polovini 2023. nastavak blagog smanjivanja nejednakosti u raspodjeli depozita

Objavljeno: 6.8.2024.
Nejednakost razdiobe novčanih sredstava hrvatskih građana veoma se blago smanjila u drugoj polovini 2023. U promatranom je razdoblju porastao broj deponenata s pozitivnim stanjem na računima, kao i iznosi depozita u svih deset promatranih skupina deponenata grupiranih prema iznosu depozita. Pritom su relativno najsnažnije porasli iznosi koje drže deponenti u donjem dijelu razdiobe. No, u apsolutnom su iznosu snažnije rasli depoziti u gornjem dijelu distribucije. S obzirom na znatne početne iznose depozita, čak se i uz relativno blag relativan porast najviše povećao udjel deponenata iz gornjeg srednjeg dijela distribucije (između 60. i 90. percentila), i to na račun deponenata iz samog vrha distribucije (između 99. i 100. percentila).

Hrvatska narodna banka započela je od 2023. godine u godišnjim intervalima prikupljati podatke o stanju novčanih sredstava hrvatskih građana na pojedinačnim računima u kreditnim institucijama. Uz podatke prikupljene u redovitom terminu krajem godine, lani su iznimno prikupljeni i testni podaci za kraj lipnja. Navedeni podaci uključuju sva novčana sredstva poznatih vlasnika na računima fizičkih osoba – rezidenata te obuhvaćaju novčana sredstva na transakcijskim računima, kao i sredstva na štednim i oročenim depozitima kod svih kreditnih institucija. Pritom navedeni podaci pružaju tek djelomičan uvid u evoluciju imovinske nejednakosti jer ne uključuju podatke o ostalim oblicima financijske imovine ni podatke o nefinancijskoj imovini. Također, novčana se sredstva mogu agregirati isključivo na razini pojedinog vlasnika računa, a ne kućanstva, kao što je uobičajeno u analizi dohodovnih i imovinskih nejednakosti. Konačno, analizom su obuhvaćeni isključivo deponenti s pozitivnim stanjem na barem jednom od računa, neovisno o tome imaju li istovremeno i dug prema kreditnim institucijama, uključujući i dug na temelju prekoračenja po nekom od računa (analiza strukture imovine kućanstava i analiza zajedničke raspodjele depozita i kredita dostupne su u Financijskoj stabilnosti 25. Okvir 2.: Ublažava li imovina rizike za financijsku stabilnost povezane s dugom kućanstava?).

Oko 80% vlasnika s iznosima novčanih sredstava manjim od 10 tisuća eura držalo je na kraju 2023. godine oko 11,6% ukupnih novčanih sredstava (Tablica 1.). S druge strane, 1,84% vlasnika s iznosima novčanih sredstava od 100 tisuća eura i više držalo je 38,5% ukupnih novčanih sredstava. Preostalih približno 18% vlasnika, koji raspolažu s 10 tisuća eura i više, no manje od 100 tisuća eura, drži oko polovine ukupnih novčanih sredstava.

Tijekom druge polovine 2023. godine porastao je broj deponenata s pozitivnim stanjem na računima, s oko 3,3 mil. na oko 3,35 mil., odnosno otprilike za 1,5%, a što vjerojatno donekle odražava i blago smanjenje broja deponenata koji imaju isključivo negativan saldo na svim računima pa su stoga isključeni iz analize (broj takvih smanjen je za oko 15 tisuća, s 351 na 336 tisuća). U tom su razdoblju porasli iznosi novčanih sredstava u svim promatranim decilnim razredima. Apsolutni porast sredstava u drugoj polovini 2024. bio je najveći u gornjem dijelu distribucije, u kojemu su deponenti s najvećim iznosima sredstava. Tako nominalni porast novčanih sredstava u najvišem decilnom (desetom) razredu distribucije iznosi oko 643 mil. eura, u devetom decilnom razredu oko 284 mil. eura, u osmom decilnom razredu oko 157 mil. eura te se postupno smanjuje za svaki niže pozicionirani razred distribucije. S druge strane, relativno su najviše porasla novčana sredstava deponenata u razredu između 10. i 30. percentila distribucije, i to gotovo za trećinu, dok su sredstva na računima deponenata u gornjoj polovini raspodjele rasla manje od 10% (Slika 2.). No, zbog većih početnih iznosa najviše se povećao udjel sredstava deponenata iz gornjega srednjeg dijela razdiobe u ukupnim depozitima, i to osobito deponenata u rasponu između sedmog i devetog decilnog razreda (za 0,53 postotnih bodova). Nešto se povećao i udio sredstava deponenata u rasponu između trećeg i šestog decilnog razreda (za oko 0,1 postotni bod). Navedene skupine deponenata povećale su udjel na račun deponenata sa samog vrha raspodjele. Tako je udjel u ukupnim novčanim sredstvima osoba u najvišem percentilu (99% – 100%) pao s 30,19% na 29,43%, a blago se smanjio i udio osoba u intervalu između 95. i 99. percentila, s 28,91% na 28,8% (Tablica 2. i Slika 1.).

Tablica 1. Razdioba novčanih sredstava građana na dan 31. prosinca 2023.

Napomena: Podaci u tablici odnose se na obrtnike i fizičke osobe. Također, podaci uključuju samo depozite rezidenata za koje postoje informacije o OIB-u. Prikaz razdiobe novčanih sredstava na dan 30. 6. 2023.
Izvor: HNB

Tablica 2. Usporedba razdiobe novčanih sredstava građana krajem lipnja i prosinca 2023. godine

Napomena: Podaci u tablici odnose se na depozite obrtnika i fizičkih osoba. Također, podaci uključuju samo depozite rezidenata za koje postoje informacije o OIB-u.
Izvor: HNB

Slika 1. Usporedba razdiobe novčanih sredstava građana krajem lipnja i prosinca 2023. godine

Napomena: Brojke iznad stupaca prikazuju medijalni iznos depozita u svakom prikazanom razredu.
Izvor: HNB

Slika 2. Nominalna i relativna promjena novčanih sredstava građana između lipnja i prosinca 2023. godine prema decilnim razredima

Izvor: HNB