Komentari statističkih objava, kratak opis odabranih recentno objavljenih statističkih podataka iz područja monetarne statistike i sektora inozemstva, prestali su se objavljivati u kolovozu 2023. Umjesto njih objavljuju se Statistička priopćenja.
Komentar monetarnih kretanja za ožujak 2020.
Ukupna likvidna sredstva (M4) povećala su se tijekom ožujka 2020. za 9,1 mlrd. kuna (2,7%) te su na kraju mjeseca iznosila 345,0 mlrd. kuna (Tablica 1.), što je rezultat rasta neto domaće aktive (NDA) zbog zamjetnog povećanja neto potraživanja od središnje države i plasmana ostalim domaćim sektorima, dok je neto inozemna aktiva (NIA) djelovala u pravcu smanjenja M4. Rastu M4 pridonijelo je i slabljenje kune budući da se tečaj kune prema euru tijekom ožujka povećao za 2,0%. U strukturi NIA-e devizne intervencije kojima je HNB prodavao devize na tržištu utjecale su na smanjenje NIA-e HNB-a uz istovremeno povećanje NIA-e kreditnih institucija. Što se tiče sastavnica M4, tijekom ožujka je ostvaren najveći postotni mjesečni rast deviznih depozita još od 2007. godine. Rast deviznih depozita, prije svega stanovništva i poduzeća, bio je rezultat povećane potražnje za likvidnim deviznim sredstvima u uvjetima neizvjesnosti glede gospodarskih posljedica epidemije koronavirusa. Tijekom ožujka porastao je i gotov novac izvan kreditnih institucija, dok su se kunski depoziti smanjili. Na godišnjoj razini ostvareno je zamjetno ubrzavanje godišnjeg rasta M4 na 7,6% (na osnovi transakcija), dok se godišnji rast novčane mase (M1) smanjio na 17,2% (Slika 1.). Zbog rasta deviznih depozita kvazinovac se na godišnjoj razini povećao za 1,7% (na osnovi transakcija), nakon što je tri godine kontinuirano bilježio negativne stope promjene.
Slika 1. Monetarni agregati godišnje stope promjene na osnovi transakcija | Slika 2. Plasmani godišnje stope promjene na osnovi transakcija |
Izvor: HNB |
Povećanje neto potraživanja od središnje države u iznosu od 10,0% u ožujku u prvom je redu rezultat HNB-ove kupnje državnih obveznica na sekundarnom tržištu u iznosu od 4,3 mlrd. kuna.
Ukupni plasmani monetarnih institucija domaćim sektorima (osim središnje države) povećali su se u ožujku za 2,9 mlrd. kuna, a njihov se godišnji rast ubrzao na 5,6%, na osnovi transakcija (Slika 2.). Pritom su plasmani nefinancijskim poduzećima zabilježili ubrzanje rasta na godišnjoj razini od 4,2%, čemu je djelomice pridonijelo i iščezavanje preostalog dijela negativnog učinka aktiviranja državnih jamstava brodogradilištima. S druge strane, godišnji se rast plasmana stanovništvu usporio na 6,1% (Tablica 2.), potaknut uglavnom usporavanjem godišnjeg rasta gotovinskih nenamjenskih kredita (9,1%), dok se rast stambenih kredita tek blago usporio na 6,6%. Godišnji rast nominalnog stanja plasmana u ožujku (5,0%) i dalje je manji od rasta na osnovi transakcija, što je uglavnom posljedica prodaja nenaplativih plasmana poduzećima.
Tablica 1. Sažeta konsolidirana bilanca monetarnih institucija
u milijardama kuna i postocima
1 Zbroj stavki u aktivi od 2.2. do 2.8. iz biltenske tablice B1: Konsolidirana bilanca monetarnih financijskih institucija
2 Zbroj stavki u pasivi od 2. do 5. iz biltenske tablice B1: Konsolidirana bilanca monetarnih financijskih institucija
Izvor: HNB
Tablica 2. Plasmani (osim središnje države) i glavne sastavnice
u milijardama kuna i postocima
1 Osim plasmana kućanstvima i poduzećima uključuje također plasmane lokalnoj državi i ostalim financijskim institucijama.
2 Transakcije prikazuju promjene iz kojih su isključeni učinci promjene tečaja, cjenovnih prilagodbi vrijednosnih papira, reklasifikacija te otpisa plasmana, što uključuje i prodaje plasmana u visini ispravka njihove vrijednosti.
Izvor: HNB
Detaljni podaci monetarne statistike zaključno s ožujkom 2020. mogu se pronaći na:
Središnja banka (HNB)
Druge monetarne financijske institucije