Nezavisnost ESB-a i nacionalnih središnjih banaka

Objavljeno: 31.1.2015.

I ESB i nacionalne središnje banke nezavisne su u obavljanju svojih zadataka.

Pod funkcionalnom nezavisnošću podrazumijeva se to da ESB - za ostvarivanje svog osnovnog cilja stabilnosti cijena - ima na raspolaganju sve instrumente i ovlasti monetarne politike te samostalno odlučuje kako i kada će se njima koristiti.

Pod institucionalnom nezavisnošću podrazumijeva se to da ESB, nacionalne središnje banke i članovi upravljačkih tijela ne smiju primati upute od institucija i tijela EU, vlada država članica ni bilo kojeg drugog tijela. Istodobno je tim institucijama, vladama i tijelima zabranjeno davati upute te na bilo koji način utjecati na upravljačka tijela ESB-a ili na nacionalne središnje banke.

Pod osobnom nezavisnošću podrazumijeva se minimalni mandat od pet godina za guvernere nacionalnih središnjih banaka (s mogućnošću reizbora) te od osam godina za članove Izvršnog odbora ESB-a (bez mogućnosti reizbora). Također, članovi upravljačkih tijela ne mogu biti razriješeni dužnosti, osim u slučajevima navedenim Statutom ESSB-a i ESB-a.

Pod financijskom nezavisnošću podrazumijeva se to da ESB i nacionalne središnje banke moraju biti u mogućnosti samostalno osigurati dovoljno financijskih sredstava za ispunjenje svojeg mandata. ESB ima vlastiti kapital, upisan i uplaćen od strane nacionalnih središnjih banaka, a također ima svoj budžet nezavisno od ostalih institucija EU. Nacionalne središnje banke također moraju imati dovoljno financijskih izvora za provođenje svojih zadataka, kako onih vezanih uz ESSB tako i vlastitih.