Komentar o kretanju inflacije u rujnu 2024.

Objavljeno: 1.10.2024.

Ukupna inflacija u rujnu

Prema prvoj procjeni Eurostata inflacija u Hrvatskoj mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) se u rujnu 2024. zadržala na razini od 3,0%, koliko je iznosila i u kolovozu (Slika 1. i Tablica 1.), uz ubrzavanje temeljne inflacije (koja isključuje cijene energije i hrane) na 4,8% (s 4,4% u kolovozu). Inflacija mjerena nacionalnim indeksom potrošačkih cijena (IPC), koji ne obuhvaća potrošnju stranih gostiju i institucionalnih kućanstava (poput obrazovnih, zdravstvenih, vjerskih institucija i sl.), se usporila na 1,6% s 1,8% u kolovozu. Istovremeno se ukupna inflacija (HIPC) na razini cijelog europodručja usporila na 1,8% (s 2,2% u kolovozu), pa se razlika između inflacije u Hrvatskoj i prosjeka europodručja u rujnu povećala. Usporavanju inflacije na razini cijelog europodručja ponajviše su pridonijele cijene energije, a temeljna inflacija se tek blago smanjila.

Slika 1. Pokazatelji inflacije u Hrvatskoj

Napomena: Temeljna inflacija mjerena je harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena koji isključuje cijene energije, hrane, alkohola i duhana. Posljednji raspoloživi podaci odnose se na prvu procjenu za rujan 2024.
Izvori: Eurostat; DZS; izračun HNB-a

Tablica 1. Inflacija u Hrvatskoj, glavne komponente

Napomena: Harmonizirani indeks potrošačkih cijena (HIPC) izračunat je prema harmoniziranom pristupu koji omogućuje usporedivu mjeru inflacije za članice Europske unije, dok Indeks potrošačkih cijena (IPC) predstavlja nacionalni indeks potrošačkih cijena. IPC i HIPC računaju se na temelju iste reprezentativne košarice dobara i usluga. Osnovna razlika jest u obuhvatu stanovništva (HIPC obuhvaća ukupnu potrošnju institucionalnih kućanstava i nerezidenata na teritoriju Hrvatske i ta potrošnja nije uključena u nacionalni indeks potrošačkih cijena).
Izvori: Eurostat; DZS

Komponente inflacije (HIPC) u Hrvatskoj u rujnu

Ukupna inflacija je u rujnu 2024. ostala nepromijenjena u odnosu na prethodni mjesec s obzirom na to da je izraženo smanjenje godišnje stope promjene cijena energije u potpunosti nadomješteno ubrzavanjem inflacije cijena hrane, usluga i industrijskih proizvoda. Godišnja stopa promjene cijena energije tako se uslijed pojeftinjenja naftnih derivata znatno smanjila, na -7,1% s -3,6% u kolovozu. S druge strane, inflacija cijena hrane je porasla na 3,9% (s 2,9% u kolovozu), a trend usporavanja inflacije cijena industrijskih proizvoda je prekinut te se ona u rujnu blago ubrzala na 0,7% (s 0,4% u kolovozu). Osim toga, inflacija cijena usluga povećala se na 8,2% (sa 7,6% u kolovozu), čime se dodatno povećao značaj usluga za ukupna inflacijska kretanja u Hrvatskoj – ukupnoj inflaciji potrošačkih cijena od 3,0% usluge su pridonosile s 2,6 postotnih bodova.

Promjena inflacije u odnosu na prošli mjesec: bazni učinci i tekuća inflacija

Promjena godišnje stope inflacije (HIPC) od mjeseca do mjeseca ovisi o promjeni potrošačkih cijena u odnosu na prošli mjesec (tj. tekućoj inflaciji), ali i o mjesečnoj stopi promjene potrošačkih cijena u istom mjesecu prethodne godine (tzv. baznim učincima).[1] Nakon što su u prvih osam mjeseci 2024. povoljni bazni učinci djelovali na usporavanje godišnje stope ukupne inflacije, u rujnu 2024. bazni učinci su na ukupnu inflaciju djelovali u suprotnome smjeru zbog izraženog smanjenja cijena u rujnu prethodne godine (Slika 2.). Međutim, nepovoljne bazne učinke poništilo je popuštanje tekućih inflatornih kretanja (kod svih komponenata osim hrane) uslijed čega se ukupna inflacija zadržala na razini iz prethodnog mjeseca. Iako se s protekom glavne turističke sezone primjećuje blago popuštanje tekućih pritisaka kod cijena usluga, mjesečna inflacija cijena usluga se i dalje nalazi zamjetno iznad svoje povijesno uobičajene vrijednosti (Slika 3.).

Slika 2. Doprinos baznih učinaka i tekućih kretanja promjeni godišnje stope ukupne inflacije po mjesecima (lijevo) i po komponentama u rujnu 2024. (desno)

Napomena: Bazni učinci i tekuća kretanja prilagođeni su za uobičajena kretanja koja su relativno stabilna i ne utječu znatnije na promjenu godišnje inflacije.
Izvori: Eurostat; izračun HNB-a

Slika 3. Odstupanja mjesečne inflacije od uobičajenih kretanja

Napomena: Podaci se odnose na šestomjesečne pomične prosjeke doprinosa neuobičajenih kretanja mjesečnoj stopi promjene.
Izvori: Eurostat; izračun HNB-a

 


  1. Za detaljnije pojašnjenje vidjeti HNBlog D. Kunovca i M. Luketine "Na putu prema dolje – uloga baznih učinaka u usporavanju potrošačke inflacije". Dostupno na: https://www.hnb.hr/-/na-putu-prema-dolje-uloga-baznih-ucinaka-u-usporavanju-potrosacke-inflacije