"Članstvo u OECD-u dovelo bi Hrvatsku u krug država koje se kvalificiraju kao razvijene države po pitanju pravne sigurnosti, investicijske klime i javnih financija, te država koje su prihvatile najviše svjetske standarde i norme. Općenito gledajući, članstvo u OECD-u potvrda je usklađenosti zemlje s najvišim međunarodnim standardima u područjima trgovine i investicija, pa se članice OECD-a može smatrati potencijalno privlačnijima za inozemna ulaganja i trgovinu", rekao je danas guverner Boris Vujčić na panel raspravi "Prednosti članstva u OECD-u i poboljšanje poslovnog i investicijskog okruženja" održane u okviru konferencije „Prednosti pristupanja Republike Hrvatske OECD-u“. Konferenciju su organizirali Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Hrvatska udruga poslodavaca, Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) te OECD-ovo udruženje Business at OECD (BIAC) uz podršku Predstavništva Europske komisije u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
Prema njegovim riječima, članstvo u OECD-u omogućuje i sudjelovanje Hrvatske u raspravama na najvišoj razini o globalnim pitanjima kao što su dogovori o globalnim standardima u oporezivanju i borbi protiv klimatskih promjena te dogovori o definiranju najboljih praksi i politika. Time se povećava ugled i kredibilitet zemlje na međunarodnom planu, što, naravno, opet djeluje pozitivno na međunarodnu trgovinu i investicije. "Usto, ono što bi HNB-u bilo značajno jest da bi članstvo u OECD-u omogućilo sudjelovanje Hrvatske u projektima i istraživanjima OECD-a i pristup bogatim i detaljnim bazama podataka i analizama OECD-a koje nisu javno dostupne. Na kraju bih želio istaknuti da je Hrvatska od svih zemalja kandidatkinja najviše poodmakla u pregovorima, što nam je potvrda da smo u mnogim područjima već usklađeni sa standardima i kriterijima koje OECD zahtijeva od svojih članica. Dobivanje statusa članice OECD-a bit će potvrda i drugima – dakle, potencijalnim investitorima, rejting agencijama, trgovinskim partnerima – da se u Hrvatskoj posluje u skladu s tim standardima i normama", istaknuo je guverner HNB-a.
U raspravi na panelu koju je moderirao Zdenko Lucić, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, sudjelovali su i Alvaro Santos Pereira, glavni ekonomist i G20 Finance Deputy, OECD, Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravka Grupe, Hanni Rosenbaum, izvršna direktorica, Business at OECD (BIAC) i Mihael Furjan, predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca.