Twentieth anniversary of the euro: why are some countries still not willing to join? Economists’ view
Prošireni sažetak
I dvadeset godina nakon uvođenja eura postoje zemlje Europske unije koje nisu članice europodručja. Neke od njih nemaju obvezu uvesti euro (Danska), a ostale su ga formalno obvezne uvesti (Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Švedska).
Među zemljama koje su obvezne uvesti euro, Bugarska, Hrvatska i Rumunjska poduzele su formalne korake prema uvođenju eura u relativno kratkom roku. S druge strane, tema uvođenja eura u Švedskoj, Češkoj, Mađarskoj i Poljskoj nije na popisu političkih prioriteta te su nositelji politike odlučili uvođenje eura dugoročno odgoditi.
U ovom se radu istražuje ima li takva odluka čvrsto ekonomsko uporište ili je posljedica nekih drugih činitelja. Konkretno, istražuje se bi li uvođenje eura u kontekstu uspješnog vođenja protucikličke monetarne politike bilo znatan ekonomski trošak za ove zemlje.
Na temelju rezultata bajesovskoga strukturnog VAR modela u radu se pokazuje kako su kretanja BDP-a i inflacije u ovim zemljama dominantno određena zajedničkim šokovima koja određuju i ekonomska kretanja u europodručju te se implicitno pokazuje da su poslovni ciklusi tih zemlja usklađeni s poslovnim ciklusom europodručja.
Ovo upućuje na zaključak da uvođenje eura ne bi činilo znatan ekonomski trošak te se u radu pokazuje da na stajališta o euru u ovim zemljama uvelike utječu različiti neekonomski činitelji – politički, sociološki, pa čak i emotivni.
Također, u radu se pokazuje kako je u novim zemljama članicama EU-a koje su uvele euro potpora euru tri godine nakon ulaska znatno porasla u odnosu na razdoblje tri godine prije ulaska u europodručje, što upućuje na to da podrška euru znatno raste kada uvođenje eura prestane biti političkom temom i postane ekonomska realnost.
Slika 1. Doprinos zajedničkih (euro) šokova kretanju BDP-a i inflacije
Izvor: Nacionalne središnje banke, Eurostat i izračun autora
Slika 2. Potpora euru tri godine prije i tri godine nakon uvođenja eura
Izvor: Flash Eurobarometar